Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co nás to ty školy vlastně učí?

18. 05. 2015 16:25:00
Před nedávnem jsem poslouchal rozhovor na ČR – Radiožurnál s ředitelem SCIO Ondřejem Štefflem a pak jsem ještě cosi četl a dovedlo mě to k zamyšlení, co za hlouposti se to vlastně ve školách učíme.

Český jazyk, matematika, fyzika, chemie, dějepis, zeměpis, ....

Známe to všichni. Jako jo, poznat vlastní jazyk je třeba důkladně, byť s tím mnozí docela bojujeme. Ale třeba Literatura? Hmm, jsem příznivcem četby. Přečtu nadprůměrné množství knih, ale vůbec nespadají do škatulek povinné četby a necítím se ochuzen, že jsem nečetl nic ze „světových i českých důležitých knih historie“. Důležitější je podle mě číst, knihy prožívat a k tomu mě nucená četba něčeho, co se mi ani nelíbí, nedovede. Takže díky bohu za zkrácené obsahy děl v literární kavárně.

Matematika. Vážně hodně mě bavila a býval jsem v ní premiant třídy a v různých soutěžích porážel i starší studenty. Ale proč ji nutit ostatním? Vážně v životě potřebuju vědět, jak se řeší soustavy rovnic o X neznámých? Ruku na srdce, kdo to z vás v běžném životě potřeboval? Pro 99% života běžného člověka stačí základy z prvního stupně základní třídy a znalost čím dál vyšší matematiky se hodí čím dál užšímu spektru specialistů.

Fyzika, Chemie je na tom hodně podobně. Některé základy ano, ale opravdu potřebuju vědět, co jsou to valenční elektrony a vodíkové můstky, či co znamená koncovka „-ový“?

Dějepis a zeměpis je už o dost zajímavější téma. Znalost kde co je a proč to tam je, se podle mě hodí už častěji, ale opět bych některé detaily vynechal. Naštěstí jsem měl dobré učitele dějepisu, kteří raději věděli, že v 15. Století se stal „nějaký příběh kdo, co s kým, proč“ než že 1492 připlul Kolumbus k břehům nového kontinentu, či 1212 byla nějaká Bula Sicilská.

Samozřejmě bych ponechal tyto předměty, ale ve zkráceném výcucu. Pořád bychom toho o světě i jeho historii věděli pravděpodobně více, než občané USA. Důkladnější studium se pak může nechat na povinně volitelných předmětech.

A co se má učit? No začnu prvně tradičnější věcí – tělocvik. Myslím, že pohybové aktivity hodně dětem schází. Po škole se jim už tolik nevěnují a myslím, že i celkově, kdyby každý den bylo zařazeno aspoň půl hodiny na běhání, skákání, tak u mladších dětí to přinese jen lepší náladu a zvýšení pozornosti v pozdějších hodinách, kde jsou dnes umláceny neustálým posloucháním, psaním a přemýšlením nad výpočty a gramatikou...

Nejdůležitější předmět co bych ale zavedl, nebo spíš řádně předělal, je občanská nauka. Vážně hodně si myslím, že by se hodilo, kdybychom se na školách učili, na co máme právo, na co ne. Jak máme kde postupovat při řešení právních problémů, co u doktora, jak se vyznat v bankách a jejich službách, hlavně poplatcích a úrocích. Etiku a etiketu. To jsou každodenní problémy, které nás budou trápit víc, než integrace 4x2 * sin x, nebo co se stane po reakaci dvou chemických látek. Či kde byl zavřen K. H. Borovský. Jak sepsat životopis a ucházet se o práci a jaké práva a povinnosti má zaměstnavatel ke mě, bude přínosnější, než znalost všech hlavních měst všech států Asie a kdy byla upálená Johanka z Arku. Naučit se zásadám bezpečnosti a ochrany na internetu zase bude přínosnější, než zpaměti recitované básně a písničky z hudební výchovy.

Pokud nějaké dítě zajímá více matematika nebo hudba nebo historie, mělo by mít možnost dovzdělat se ve volitelných předmětech, ale hlavně tohle je šance se naučit pomocí knih a internetu kdekoliv a kdykoliv. Výše popsané se učí mnohem hůř, protože se pravda mnohdy skrývá za matoucí hromadou nudného textu za paragrafy, je přebyto líbivou reklamou, nebo se o tom mlčí.

Čím výše stoupám ve vzdělávacím žebříčku, tím specializovanější studium může být. Ale nemyslím si, že holka jdoucí na kadeřnici bude potřebovat stejný základ matematiky jako holka jdoucí na fyzikální gymnázium, že kluk jdoucí na truhláře potřebuje ovládat chemii, jako budoucí biolog.

V celém textu nezmiňuji cizí jazyk. Ten považuji za důležitý, ale je již vyučován. Někde lépe, někde hůře. To už ale není záležitost koncepce školství, toho co nás má učit, ale osnov jak. A do toho se nechci vrtat.

Autor: Libor Daněk | pondělí 18.5.2015 16:25 | karma článku: 21.13 | přečteno: 1216x

Další články blogera

Libor Daněk

Proč se bojíme přistěhovalců?

K otázce ohledně příjímání přistěhovalců jsem se v jednom svém blogu dostal až v diskuzi lidí pod ním. V dalším jsem tuto otázku rozvířil více, ale pořád jsem neřešil emoce okolo tohoto tématu. Zkusím to dnes.

2.6.2015 v 14:06 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 1534 | Diskuse

Libor Daněk

Dopis imigrantům

dovolil jsme si sepsat text, který bych osobně dal všem imigrantům. Když by si jej vzali k srdci, neměl bych pak problém s jejich přijetím.

1.6.2015 v 21:47 | Karma článku: 33.91 | Přečteno: 1634 | Diskuse

Libor Daněk

Jsem zarytý feminista

To víte rovnost pohlaví je důležitá, křivé pohlaví je totiž k smíchu... aneb jak vy k my, tak my k vy a ještě něco na konec...

25.5.2015 v 9:00 | Karma článku: 11.14 | Přečteno: 418 | Diskuse

Libor Daněk

Hledá se článek: Zeman je gentleman

Omlouvám, se ale tohle ze mě muselo ven. Byť už je trošku pozdě, hlavní vlna zájmu o toto téma teď opadla.

19.5.2015 v 9:28 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 532 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zuzana Palečková

Prezident nebojácný, leč noblesní

Lítý boj se chýlí ke konci, za týden už bude jasno. Buď vyhrajeme my nebo oni. Faktem však zůstává, že v konečném důsledku my jsme my všichni.

21.1.2018 v 23:08 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 434 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zeman vyhrál kontumačně - ale zatím jen na Nově

Jeho soupeř Jiří Drahoš se totiž nedostavil. A Ray Koranteng, který měl jejich první souboj "pískat", se musel omezit na vhazování míče do hry. A to je samozřejmě málo, takže nakonec jen statoval v Zemanově ukázkové exhibici.

21.1.2018 v 21:54 | Karma článku: 27.95 | Přečteno: 864 |

Alena Kulhavá

Jak může prezident pomoci vyřešit vztahové atd. problémy s nejbližšími lidmi nás voličů?

Podle čeho také volíme? Proč právě nerozumíme volbě některých lidí okolo sebe? Jak se právě v této volbě prezidenta můžeme posunout? Jak nezrušit hodnotu hodnot při tom? Masaryk a Havel jako "štěstí začátečníka" a teď máme dobu...

21.1.2018 v 18:49 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 234 |

Jiří Turner

Bude Rath Babišův advokát?

Když bude v base pilně studovat právo a slušně se chovat, tak by po těch šesti letech mohl být se svou osobní soudní průpravou docela kompetentní, a také by mohl akorát stihnout začátek soudního procesu ohledně Čapího hnízda.

21.1.2018 v 18:12 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 329 | Diskuse

Oto Jurnečka

Přicházíme v míru, aneb sovy nejsou tím čím se zdají být.

Zastánci multikulturní společnosti jsou lidé, kteří chtějí barevný, rozmanitý svět. Svět heterogenní, který hýří různorodostí. Tito lidé patří k té vzdělané části společnosti, jak nám často připomínají média.

21.1.2018 v 15:09 | Karma článku: 36.61 | Přečteno: 908 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 922
Normální chlap z vesnice, co objevuje velký svět, aby poznal jak malý v něm je.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.